Revoluce ve fitness – metoda Functional Patterns

Functional Patterns je kondiční tréninkový program, který se nepodobá žádnému jinému. Jiné programy se zaměřují na krátkodobé zlepšení svalového tonusu nebo velikosti. Problematikou ovšem ale je, že z dlouhodobého hlediska také způsobují bolest a možná nevratné poškození. Tréninkový program Functional Patterns je výsledky podložený a zaměřuje se na celkové zdraví, přičemž změny jsou dlouhodobé.

functionalpatterns parabar naudi aguilar

Co to je Functional Patterns?

Tento speciální tréninkový systém, jehož zakladatelem je Naudi Aguilar, je odlišný od předchozího pojetí fitness. Čerpá z antropologie, kineziologie, biologie, sociologie, fyziologie a dalších oborů. Už se nezaměřuje pouze na rozvoj jediného svalu nebo jeho vzhled, ale na jeho funkci v rámci celého těla. Pracuje se s velkým množstvím detailů, které do sebe logicky zapadají, zvláště pokud se na tělo v pohybu díváme pomocí biomechanické analýzy.

Evoluce jako základ

Lidská civilizace se rychle rozvíjí, to ovšem ale vede k nerovnováze s přírodou; naše tělo se vyvinulo do pozice stání, v každodenním životě ale často sedíme; pro pohyb pomocí chůze, nyní ale často sedíme a řídíme. Díky Functional Patters se lidé učí pohybovat ekonomičtěji a v souladu s naším přirozeným evolučním vývojem.

Tyto nepřirozené dopady naší společnosti způsobují velké problémy našemu tělu, mysli a i životnímu prostředí. Cílem Functional Patterns je nechat naši mysl, tělo a přírodu koexistovat harmoničtějším způsobem.

Velká čtyřka FP

Antropologové jednomyslně souhlasí s tím, že si lidé jako své evoluční pohybové priority vyvinuli stání, chůze, běh a házení. Tyto čtyři základní funkce lidského těla jsou nejdůležitější pilíře této tréninkové metody. Všechny kosterní, neuromuskulární a fasciální funkce obklopují tyto pohybové vzorce. Pomocí těchto čtyř funkcí můžeme dosáhnout krásy, zdraví a udržitelného hospodaření s tělem.

Nejlepší trénink pro lidské tělo

Pro většinu lidí je fitness čistě honbu za určitým populárním standardem, jako je six-pack, velké svaly, provaz, stojka na rukou atd., nebo honba za pocitem pozornosti. Musíme se ale hlouběji zamyslet nad tím, co je pro tělo ve skutečnosti důležité. Móda se mění a ustupuje a marnivost se stává dočasnou, avšak primární funkce lidského těla zůstávájí stejné.

Cílem této metody je vytvořit nejvhodnější tréninkový systém pro lidské tělo, který lze dělat celý život. FP chce dosáhnout bezbolestného stáří, kdy není potřeba pomoc druhých, nebo abyste každý den brali léky.

FP odbourává komplikované principy lidské mechaniky a vysvětluje je tak, aby jim běžný smrtelník porozuměl a využil je ve svém každodenním životě. Pomáhá našemu tělu dosáhnout symetrie a svalové rovnováhy, abychom se mohli lépe pohybovat, zlepšit držení těla a celkově pociťovat méně bolesti. FP se snaží naučit tělo přeměňovat potenciální energii na kinetickou energii díky elasticitě našich vnitřních struktur. Tyto elastické struktury vznikají tak, že při natažení určitého muskulofasciálního řetězce nám vracejí vynaloženou energii zpět. Proto tělu pak nedělá problém ujít i několik kilometrů po rovině s ideální technikou chůze. Z evolučního hlediska je na to naše tělo uzpůsobeno, z vývojového jsme byli dlouhá staletí lovci a sběrači, kteří denně ušli až několik desítek kilometrů.

V praxi se tetnto tréninkový systém skládá z několika metod, které si vysvětlíme v nadcházejících částech článku.

Myofasciální uvolnění

Svaly, orgány a cévy v našem těle jsou obaleny pojivovou tkání zvanou fascie. Během času asymetrie a dysfunkční pohybové vzorce v těle způsobí, že se fascie dehyhratují a zatuhávají, což nakonec narušuje vaši bio mechaniku a rozsah pohybu. Tyto zatuhlosti dále způsobují nové a prohlubují současné dysfunkce, jak se vaše tělo učí hýbat způsoby, jak tato omezení kompenzují.

Myofasciální uvolnění je samomasážní technika k uvolnění zatuhlých dehydratovaných tkání. Po jeho implementaci se svalová tkáň stane poddajnější a bude vnímavější ke korekčním technikám nápravného cvičení a dynamickým pohybům.

foam-roller-myofascial-release

Diafragmatické dýchání

Efektivní dýchání je nezbytné pro efektivní pohyb. Brániční dýchání umožňuje bránici pracovat s hrudním košem a vnitřním hlubokým svalstvem, pro stabilizaci a dekompresi páteř. Pokud si nejprve vytvoříte správnou mechaniku dýchání, umožní vám to efektivnní pokrok na cestě za vašimi cíly.

Posturální korekce

Dům postavený na špatných základech bude nakonec vykazovat známky opotřebení a začne se dříveji rozpadat. U lidského těla je to stejné, akorát místo rozpadajících se zdí přichází bolest zad a kloubů. Stejně jako základy domu potřebuje lidské tělo také pevné, vestavěné těžiště, aby si zachovalo svou strukturální integritu a předešlo se zraněním. Trénink s nefunkčním systémem bude pouze prohlubovat současné a budovat nové dysfunkce na těle. Proto je náprava nedostatků v držení těla prvním krokem k rozvoji správného pohybu a konci bolesti zad.

Korekční cvičení je proces přetváření starých nevyvážených pohybových vzorců způsobujících bolest zad a jejich nahrazení účinnějšími funkčními vzorci. Pomocí funkčních tréninkových technik, jako je správné postavení kloubů, aktivní dekomprese páteře, brániční dýchání a vytváření vyvážené tenze, můžeme přeprogramovat staré dysfunkční pohybové vzorce na nové funkčnější a efektivnější, které předcházejí mnohým zraněním.

Pohybová a koordinační cvičení

Špatné držení těla a stím špatně postavené těžiště při pohybu může vést k nechtěným kompenzacím, které by následně mohly vést ke zranění. FP zaměřuje své cviky v rámci všech tří dimenzí pohybu a tím replikuje pohybové situace z každodenního živta. To zlepšuje automatický, vnitřní smysl pro pohyb vašeho těla. Cílem je udržet stabilní těžiště při provádění pohybů.

Pro úspěšnou navigaci v našem prostředí je hlavní načasování pohybu. V tangu musí jeden tanečník provádět své kroky a zároveň reagovat na kroky svého partnera. Úspěch zápasníka je dán tím, jak dobře si jeho tělo zachová strukturální integritu při pohybu v různých rovinách pohybu, a to vše při nutnosti reagovat na náhodnou akci v ringu. Pouhé přecházení ulice vyžaduje, aby člověk držel trajektorii chůze vpřed a zároveň byl připraven uhnout neočekávanému autu. Pokud budete pozorovat tělo, jak chodí, běží a hází ve zpomaleném záběru, zjistíte, že se končetiny houpou v rytmickém, parabolickém pohybu. Kyvadlové pohyby jsou formou vícerozměrného cvičení, které dodržuje tyto přirozeně se vyskytující pohyby. Jejich pravidelné začlenění do tréninkového plánu je nesmírně důležité, protože učí správnou svalovou aktivaci, načasování a přesnost pohybu v reláných situacích. V důsledku toho se zlepší reakční doba, sportovní výkon a vytrvalost. Můžete dokonce získat zvýšený pocit vnitřního klidu, protože jste připraveni přizpůsobit se jakýmkoli náhodným silám a situacím, které vám přijdou do cesty.

functional patterns pulley press

Revoluce

Functional Patterns se stává novým standardem ve světe fitness pro dosažení optimálního lidského zdraví. Budoucnost, po které každý z nás touží, spočívá nakonec ve fyzickém zdraví, regeneraci a dlouhověkosi. Každý z nás má moc dosáhnout takovéto budoucnosti.

POKUD JSTE PŘIPRAVENI

    • Snížit svůj tělesný tuk.
    • Pohybovat se bez bolesti.
    • Zlepšit si své držení těla.
    • Zlepšit svůj sportovní výkon.
    • Ciťte se dnes silnější než včera.
    • Zlepšit kognitivní funkce.

  Neváhejte metodu Functional Patterns vyzkoušet.

Článek napsal VONOFIT

Další články

Kalorie: Deficit vs přebytek

Kalorie: Deficit vs přebytek

Pokud váš život vůbec zahrnuje fitness a sport, pravděpodobně jste už někdy slyšeli termíny: přebytek kalorií, deficit kalorií a kalorická rovnováha. Pochopeních těchto pojmů je klíčové na cestě k vašim cílům.Co to je kalorie?Než se pustíme do práce s metabolismem, je...

číst více
Výhody používání Kettlebellu

Výhody používání Kettlebellu

Síla, kondice, svaly, flexibilita, mobilita, náprava chybných pohybových vzorců, odstranění bolesti zad, to vše jsou cíle, kterých je s kettlebell možné bez obtíží dosáhnout.Za mě tři nejhodnotnější výhody kettlebellu jsou:UnilaterálnostTa všeobecně nejdůležitější...

číst více
Co to je bazální metabolismus a jak jej vypočítat?

Co to je bazální metabolismus a jak jej vypočítat?

Znát svůj bazální metabolismus je důležité, ať už si chcete svou váhu udržet, zhubnout nebo dokonce přibrat.Co to je kalorie?Než se pustíme do práce s metabolismem, je důležité si nejprve vysvětlit, co to je kalorie. Kalorie jsou měřítkem množství energie, kterou...

číst více
Obiloviny, nepříjemná pravda

Obiloviny, nepříjemná pravda

Nejen, že obiloviny zaněcují střeva a vedou k řadě problémů souvisejících s chronickým zánětem, ale také narušují tenzi hlubokého břišního svalstva a vnitřní stabilitu páteře.Jedním z témat častých debat z hlediska výživy je, zda by obiloviny měly být zahrnuty do...

číst více
Svalová hmota a výkon orgánů

Svalová hmota a výkon orgánů

Další velmi silnou korelací se stárnutím je ztráta svalové hmoty nebo to, co by někteří klasifikovali jako sarkopenie.Myšlenku stárnutí lidského těla lze pozorovat z vícero úhlů. Primárním pohledem, kterým většina lidí pohlíží na stárnutí, je počet let, které jsou...

číst více
Somatotyp: Jaký jste tělesný typ?

Somatotyp: Jaký jste tělesný typ?

Co to je somatotyp?Somatotypem popisujeme vnější tvar lidského těla. Je vyjádřením morfologické struktury a vzájemného poměru tělesných složek. Somatotypologická metoda umožňuje posoudit variabilitu různých typů (např. sportovce). Prostřednictvím somatotypu je možné...

číst více
Fascie: Co to je a proč by nás to mělo zajímat?

Fascie: Co to je a proč by nás to mělo zajímat?

Co to je fascie?Fascie je tenký obal pojivové tkáně, který obklopuje a drží každý orgán, cévu, kost, nervové vlákno a sval na místě. Fascie má nervy, které ji činí téměř stejně citlivou jako kůži, a když je ve stresu, tak se zpevní.Ačkoli fascie vypadá jako jeden list...

číst více
Intenzita vs konzistence

Intenzita vs konzistence

Je v rámci trénování důležitější intenzita, nebo konzistence tréninků?Nemůžete se dostat do formy tím, že budete chodit do posilovny na 9hodinové tréninky – to nebude fungovat. Ale pokud budete cvičit každý den 30 minut, rozhodně se dostanete do formy.Intenzita je...

číst více

Kontakt

info@vonofit.cz

@vonofit.cz

Praha 4 - Libuš