Překročte hranice: 6 efektivních způsobů měření progresu

Není ve fitness lepší pocit než vidět pokrok!

Klíčovým nástrojem pro zlepšování svého těla i mysli je sledování progresu. Monitorování změn k lepšímu nám dodává motivaci na další tréninky, ale také je zásadní k tomu, abychom necvičili naslepo a věděli, na co se v trénincích zaměřit a které slabiny potřebujeme posílit. Naše tělo se během cvičení mění a s tím se mění i jeho potřeby, které je nutné sledovat!

Přinášíme vám TOP 6 způsobů sledování pokroku ve fitness!

focused

1. Fotky před & po

Focení se zdá být nejčastějším způsobem sledování pokroku ve fitness a není čemu se divit – vidět očima výsledky naší těžké práce je vskutku uspokojující a motivující. Fotky ovšem někdy mohou také klamat. Jak tedy co nejefektivněji fotit „před a po“ fotky?

 • Oblečení: Foťte se s uplým oblečením, nebo ideálně ve spodním prádle, pokud se cítíte komfortně. Na každé focení si oblékejte stejné nebo co nejpodobnější oblečení.
 • Pozadí: Výrazné zdi, rozestlaná postel nebo jiní lidé v pozadí mohou odvracet pozornost, a tím pádem se výsledek hůře interpretuje. Foťte se před jednoduchým pozadím a neměňte ho na dalších foceních, příp. vyberte podobné pozadí.
 • Světlo: Stíny, intenzita světla a směr, odkud světlo přichází, mohou výrazně změnit vzhled vaší postavy. Snažte se tedy fotit každou fotku na stejném místě, nejlépe na přirozeném světle
 • Úhly: Foťte se ze 4 úhlů: zepředu, zezadu, zprava a zleva. Nedoporučujeme focení v zrcadle, jelikož s ním se pojí nepřesnost kvůli změnám úhlu focení. Foťte se z úrovně očí a ujistěte se, že ve fotkách je zahrnuta celá postava.
 • Póza: „Progresové“ fotky slouží zpravidla pro sledování zlepšení, zapomeňte tedy na instagramové pózy. Je důležité stát v přirozeném držení těla – narovnejte se, mějte ruce volně podél těla, uvolněte se a stůjte tak, jak je to pro vás přirozené. 
 • Čas focení: Mějte na paměti, že se vaše tělo může během dne výrazně měnit. Doporučujeme se fotit před jídlem vždy zhruba ve stejný čas

U fotek lze dobře sledovat zejména nabírání/úbytek svalů a tuků. Podle fotek můžete následně měnit strukturu a cíle vašich tréninků. Během cvičení se však se změnami kompozice těla často mění i držení těla. Nezapomeňte ho také sledovat a případně se poraďte s odborníkem. Zhoršení držení těla či výrazná nerovnováha mezi pravou a levou stranou by mohlo mít za lubem špatné cvičení a způsobit nepříjemné následky na zdraví. 

2. InBody – biometrické měření

InBody je vysoce přesný a spolehlivý přístroj, který provádí diagnostiku těla. Tuto službu nabízí řada fitness center, třeba i to vaše!

Přístroje InBody analyzují složení těla a mezi měřené parametry patří hmotnost a procento svalů, tuků a kostí, ale také množství vody, minerálů a dalších. Pokud vás však děsí čísla, grafy a neznámé pojmy, nemusíte se bát. Výsledek analýzy je popsán jednoduše pochopitelným způsobem a popíše vám je personál fitness centra nebo samotný web InBody.

Metoda InBody vám pomůže získat bližší informace o efektivitě vašeho cvičení a stravování. Výsledky upozorní na vaše nedostatky, na kterých byste měli zapracovat. Měření trvá necelou minutu, neměřte se při menstruaci (kvůli méně přesným výsledkům) a nejezte a necvičte ideálně 2 hodiny před ním. Pokud máte možnost, choďte se měřit jednou za pár měsíců ve stejný čas. 

3. Krevní testy

Vaše výkony, pokroky a regeneraci může ovlivňovat řada faktorů, které lze sledovat přes krevní testy.

Sledujte ve svých krevních testech hodnotu těchto hormonů:

 • Růstový hormon (HGH): Růstový hormon hraje velkou roli v nabírání svalů a metabolismu.
 • Inzulin: Hormon inzulin reguluje hladinu cukru v krvi a ve zdravém množství pomáhá budovat svaly
 • Testosteron: Tento hormon má velkou hodnotu pro muže, jelikož je zodpovědný za budování svalové hmoty, rozložení tuků a přináší obecně „mužské vlastnosti“.
 • Kortizol: Nadměrné množství kortizolu v těle může naopak zpomalovat progres, a to odbouráváním svalů a zvýšeným ukládáním tuků.
 • Vitamíny a minerály: Pro udržení zdravého těla bychom neměli opomenout ani vitamíny a minerály. Pokud trpíte nedostatkem některých vitamínu či minerálů, pokuste se jejich hladinu neutralizovat do normálu.  

4. Měření krejčovským metrem

Měření těla krejčovským metrem poskytuje poměrně přesné výsledky při hubnutí a je užitečné, pokud se snažíte vylepšit specifickou část těla

Měřte se nejprve zrelaxovaní a poté s napnutými svaly. Doporučujeme se měřit zhruba jednou za měsíc a pokud máte možnost, poproste jinou osobu, aby vás změřila pro přesnější výsledky. Měřte se ve spodním prádle nebo ve velmi tenké vrstvě oblečení. 

Jaké části těla měřit:

 • hrudník
 • pravou paži
 • levou paži
 • břicho cca 5 cm nad pupíkem
 • břicho na úrovni pupíku
 • břicho cca 5 cm pod pupíkem
 • boky v jejich nejširším bodě
 • pravé stehno
 • levé stehno

5. Osobní rekordy

Zlepšení byste měli zpozorovat i v síle a vytrvalosti. Nastavte si realizovatelnou výzvu, kterou chcete zdolat, a zapisujte si své rekordy (kolik váhy jste používali při cviku, kolik opakování již zvládáte). Dávejte však pozor na svou formu při cvičení – špatně provedený osobní rekord se nepočítá! 

6. Změny v mentalitě a osobním pocitu

Cvičení není pouze o fyzickém zdraví, nýbrž z psychického hlediska vás také učí disciplíně, ulevuje stres a zvyšuje sebevědomí. Pokud se cítíte energičtěji, sebejistěji a komfortněji ve svém vlastním těle, děláte něco dobře. Pohyb by měl být nedílnou součástí vašeho života. Cesta může být náročná a nemá konce, ale právě cílevědomost, motivovanost a nově nabitá energie je ve fitness velkým krokem dopředu!

Závěr

Sledování pokroku z posilování není pouze o číslech na váze, cvičení by mělo mít pozitivní dopad na celkové zdraví a fungování organismu. Vyberte si pár z těchto metod, analyzujte své výsledky a zlepšení a aplikujte je ve svých trénincích. 

Hledáte pomoc s tréninkem nebo bližší spolupráci?

Kontaktujte nás na info@vonofit.cz

Možnosti osobních tréninků nalezete zde https://vonofit.cz/sluzby/osobni-trenink/

Také si můžete zapojit naší online challenge VONOFIT | Free Challenge

Článek napsala Luci Nguyen

Další články

Bolesti dolní části zad kvůli dřepování

Bolesti dolní části zad kvůli dřepování

Dřep s osou je jedním z nejoblíbenějších cviků, který patří mezi základní silové cviky. Cvik svým klientům doporučují jak mnozí fitness trenéři, tak i někteří fyzioterapeuti. Pomáhá zvyšovat sílu nohou a hýžďových svalů. Kromě mrtvého tahu budete jen těžko hledat...

číst více

Kontakt

info@vonofit.cz

Padera Gym

V Lužích 818/23,
142 00 Praha-Libuš