Tichý nepřítel: Tuto vodu byste pít neměli!

Z vody se vytvořilo vše kolem nás a z vody jsme i my, více jak z 80 %. Je pro nás esenciálním zdrojem nejen k přežití, ale i k nabírání svalové hmoty či hubnutí, lepšímu trávení, hebčí pleti a řadě nezbytných procesů. Všichni zdůrazňujeme pití dostatečného množství vody, avšak nejde pouze o kvantitu – je nutné brát v potaz i kvalitu vody!

Většinou do sebe lijeme vodu z kohoutku bez přemýšlení. Když cestujeme do země v zahraničí, kde kohoutková voda pitná není a jsme nuceni kupovat balenou vodu, je to pro nás „opruz“. Zvykli jsme si na komfort naší „čisté zdravé“ kohoutkové vody. V dnešní době se však začíná čím dál tím více mluvit o rizicích kohoutkové vody. O čem je řeč?

kohoutkova-voda

Čistírny vody a jejich efektivnost

Čistírny vod by měly zbavit vodu co nejvíce nečistot, nelze však říci, že jsou plně efektivní. Co tomu chybí? Nejdříve si zjednodušeně popíšeme proces čištění pitné vody. 

Prvním krokem je odfiltrování největších částic z odčerpané vody, který pokračuje dalším odstraňováním pevných nečistot v úpravně. Následně se přidává srážecí činidlo, které vysráží menší elementy (hlína, písek, kal…) do shluků větších sedimentů, které klesají ke dnu a oddělí se sedimentací (usazováním). Pomocí pískových filtrů se zachytí další nečistoty a celý proces se zakončuje dezinfikováním vody pomocí chloru, ozonu či UV zářením. 

Ve vodě se však vyskytují i velice malé částice, které čistírny nevyfiltrují. Přestože se mnohým z nás může kohoutková voda zdát nezávadná, čistírny nejsou schopny vodu zbavit všech potenciálně nezdravých látek. Organismus vycítí a reaguje na tyto nedostatky a v dlouhodobém horizontu opravdu nechcete z vody přijímat takové škodlivé látky!

Impostoři ve vodě

Voda z kohoutku u vás doma bude, doufejme, splňovat hygienické předpisy (a že jich je!). Tyto předpisy jsou však absolutním minimem, se kterým bychom se neměli spokojit. Problém spočívá v tom, že tyto standardy nepředepisují vodu dost kvalitní na to, aby pro nás byla co nejzdravější, nýbrž povoluje pouze vodu dost dobrou na to, aby nám nezpůsobila vážné akutní nemoci. Co všechno ve své vodě ve skutečnosti pijete?

Mikroplasty

Za mikroplasty se označují miniaturní kusy plastu do velikosti <5 mm, pouhým okem je tedy většinou nerozeznáte. Dnes se již běžně nachází všude kolem nás – ve vzduchu, v půdě, v jídle i v pitné vodě. Není tedy překvapením, že každý nový výzkum potvrzuje přítomnost mikroplastů v lidském těle. Tato problematika s námi není tak dlouho, proto se míra jejich škodlivosti stále zkoumá. Je však jasné, že dobrý vliv na zdraví určitě nemají! Mikroplasty jsou pro naše tělo cizorodé látky a nepatří do něj. Ovlivňují hormonální systém, konkrétně narušují správnou produkci testosteronu a receptory dalších hormonů jako je estrogen. Co se týče kohoutkové vody, vzhledem k jejich velikosti obyčejné čistírny vod nemají schopnost vodu zbavovat mikroplastů, zejména kvůli vyšším cenovým nákladům na jejich odstraňování. 

Léky

Řada výzkumů již potvrdila nález zbytků z léků a drog ve vodě. Jak se tam dostaly? Pokud jedinec užívá antikoncepci, antibiotika a další medikace, pak zbytky těchto léků odvádí tělo ven společně s močí, která následně končí ve vodním systému. Často se mluví o „hormonálním znečištění“ kvůli výskytu estrogenu z antikoncepcí ve vodě. Estrogen je totiž hormon o tak malé velikosti, že bez problémů pronikne do vod. Vysoce alarmujícím jevem jsou ryby, které kvůli ženskému pohlavnímu hormonu čelí problémům s neplodností, nadměrnému plození samic oproti samcům nebo dokonce hermafroditismu a změnami pohlaví ryb! Přestože my jsme vybudováni jinak než rybky, estrogen ve vodě nás stále může silně ohrozit např. hormonální dysbalancí. 

Těžké kovy

Ani těžké kovy nejsou čistírny schopny stoprocentně vyfiltrovat. Některé kovy se totiž ve vodě rozpouští do formy iontů a stejně jako u předchozích příkladů i odstranění těžkých kovů by představovalo velkou finanční zátěž pro čistírny. Rizikové jsou zejména starší budovy, jejichž potrubí vypouští do vody škodlivé látky, včetně kovů. Kovy jako jsou železo či olovo mohou představovat nebezpečí v lidském těle v podobě poškození různých orgánů

Chlor a fluorid

Chlor se používá k dezinfekci vody, ale také se v ní vyskytuje „přirozeně“ z chemických továren. Fluor se taktéž může přidávat do vod, jelikož pomáhá zdraví zubů, zejména s prevencí zubních kazů. V malém množství jsou to praktičtí pomocníci, ale příjem chloru a fluoridu ve větší dávce dokáže tělu škodit. Negativně ovlivňují správnou funkci štítné žlázy a hormonů, krvetvorbu a dokonce se může podílet i na karcinogenních účincích.

Pesticidy a hnojiva

Pesticidy jsou přípravky, které v zemědělství pomáhají hubit škůdce, a hnojiva pomáhají růstu rostlinám. Oba tyto přípravky se mohou dostat do podzemních vod, odkud čistírny nezřídka čerpají vodu. Pokud je čistírna neodstraní, mohou dělat v těle velkou neplechu. Zejména pesticidy jsou při vyšší akumulaci toxické pro nervovou soustavu

Tyto informace mohou být pro mnohé dosti odstrašující. Jak si tedy zajistit zcela nezávadnou vodu?

reverzni-osmoza

Jak vyzrát na nedostatečně kvalitní vodu

Problém jsme si ujasnili, ale jaké je řešení? Velmi populárními se staly filtrační konvice či lahve, které vám zajistí nezávadnou vodu a zároveň budou snesitelnější pro vaši peněženku než balené vody. Vybírejte filtrační konvice, které dokážou vodu zbavit chloru a těžkých kovů. 

Dále lze využít destilátory vody, které jsou schopné vyčistit vodu ještě lépe. Avšak zároveň z vody odstraňuje i minerální látky, proto nezapomínejte vodu remineralizovat třeba špetkou soli.  

Podobným řešením může být reverzní osmóza, přes kterou projdou pouze molekuly vody. Jejich hlavní výhodou je, že jsou schopné zachytit mikroplasty, bakterie a viry, zbytky antibiotik… v podstatě vše, co není molekulou vody. Je možné si také pořídit takovou šikovnou reverzní osmózu, se kterou není potřeba vodu mechanicky remineralizovat – je možné přidat mineralizátor, který za vás automaticky obohatí vodu o veškeré minerály.

Věděli jste, že si můžete pořídit vodní filtr do kohoutku nebo dokonce do ledničky? Pokud nechcete ztrácet čas neustálým naléváním vody do filtrační konvice, můžete si pořídit filtr přímo na kohoutek. Velmi populární jsou také lednice se zabudovaným výdejníkem vody, které jsou schopny dodat filtrovanou vodu i kostky ledu. 

Za nejideálnější alternativu považujeme pramenité vody (pokud se pramen nachází v čistém prostředí), která neprochází umělým zpracováním a zachovává si své přirozené vlastnosti, díky čemuž je nabitá minerály. 

Nepřicházejte o minerály

Jak jsme již zmiňovali, filtrace vody vás může stát i důležité minerály, včetně vápníku, železa, hořčíku a dalších. Doporučujeme tedy filtrovanou vodu i remineralizovat jednoduše špetkou soli (zhruba ¼ – ½ lžičky soli na 1 litr vody), elektrolyty či mořskou plazmou.

Závěr

Kohoutkové vody sice podléhají kontrolám a mnoha pravidlům, avšak to nezajišťuje její kvalitu. Naopak takové vody úpravou často obsahují chlor a následkem lidského konání v sobě skrývají i škodlivé mikroplasty, zbytky z léků, estrogen či těžké kovy. Pro zdravou lahodnou vodu doporučujeme pít pramenité vody, nebo pořízení filtrační konvice. Voda je jedním z nejpotřebnějších látek v těle, buďte tedy šetrní s jejím výběrem!

Článek napsala Luci Nguyen

Další články

Jarní detoxikace a obnova těla a mysli

Jarní detoxikace a obnova těla a mysli

Význam detoxikace v jarním obdobíPo zimním období se organismus potýká s kumulací metabolických odpadů, sníženou vitalitou a oslabenou imunitní odpovědí. Jarní detoxikace představuje přirozený způsob, jak optimalizovat homeostatické funkce těla a podpořit regeneraci...

číst více
Terapie červeným světlem: Průvodce pro začátečníky

Terapie červeným světlem: Průvodce pro začátečníky

Bolesti svalů, špatná kvalita spánku, pomalé hojení ran... Tyto problémy trápí mnoho z nás. Terapie červeným světlem nabízí řešení podložené vědeckými výzkumy. NASA původně vyvinula tuto metodu a dnes ji využívají tisíce lidí pro zlepšení zdraví a regeneraci těla....

číst více
Serotonin: Rozluštěte tajemství duševní pohody

Serotonin: Rozluštěte tajemství duševní pohody

Skoncujte se špatnou náladouSerotonin je chemická sloučenina a neurotransmiter, který hraje klíčovou roli v centrálním nervovém systému a má významný vliv na náš emocionální stav. Můžeme si ho představit jako posla v našem mozku, který komunikuje a přenáší signály. Je...

číst více

Kontakt

info@vonofit.cz

Padera Gym

V Lužích 818/23,
142 00 Praha-Libuš