Neokrádejte své tělo o zinek – jeho nedostatek nese následky

V lidském těle se bez zinku neobejde několik klíčových dějů. Nejpřirozenější je příjem zinku ze stravy. Existují ale také kvalitní suplementy. 

Neokrádejte své tělo o zinek – jeho nedostatky nese následky

Zinek nepostradatelný minerál pro správnou funkci lidského těla. Pokud vás zajímá, proč je důležitý a co vše v lidském těle podporuje, přečtěte si článek ZINEK a jeho role v organismu.

V dnešním článku se zaměříme na to, kolik zinku bychom měli přijímat, v jakých potravinách je obsažený, jaké jsou jeho nejbohatší zdroje a co je dobré vědět o vstřebatelnosti tohoto minerálu. 

zinc

Jak je to s množstvím

Každý zdravý člověk, který se zaměřuje na pestrou stravu a zdravý životní styl by s nedostatečným množstvím tohoto minerálu neměl být problém. Na jeho dostatečný příjem bychom si však měli dávat pozor všichni. V lidském těle se bez zinku neobejde několik klíčových dějů a příznaky nedostatku se mohou projevit velmi rychle.

Běžně doporučované dávkování zinku je stanoveno na 1015 mg denně. Množství je individuální a závisí na věku, váze a třeba na tom, zda (a jaké množství) ve stravě konzumujeme fytáty, které snižují jeho vstřebatelnost. Fytát je přírodní antioxidant, který je pro člověka nevstřebatelný a může dokonce potlačit vstřebávání důležitých minerálů. Tento antinutrient se objevuje v potravinách, získaných z rostlin (např. oříšky, semena, luštěniny, pšenice apod). Existují však metody, díky kterým lze obsah fytátů výrazně snížit (např. namáčení, klíčení, fermentace). V případě oslabené imunity nebo začínajícího nachlazení lze denní dávku zinku zvýšit. Podobně tak je i v těhotenství, při kojení nebo v pubertě, kdy se spotřeba zinku v těle zvyšuje. 

Pozor bychom si měli dát i na jeho případné nadměrné užívání. To by mohlo způsobit zdravotní komplikace (např. průjmy), ale také by byl výsledkem nedostatek mědi a železa v těle. 

Strava vs. suplementy

Jak už to tak bývá, nejpřirozenější a nejvhodnější je příjem zinku ze stravy. Pokud však nejsme schopni dostatečné množství zkonzumovat, existují i kvalitní suplementy, které se postarají o dostatečnou denní dávku. U suplementů sledujte především formu zinku. Tělo si nejlépe poradí a nejvíce získá z bisglycinátu. Jedná se o chelátovou formu, která je pro tělo šetrná, velmi využitelná a nezpůsobuje nevolnosti při užívání nalačno. Také u této formy není příliš ovlivněno vstřebávání přítomností fytátů ve stravě. Vegani, kteří mají stravu bohatou právě na fytáty, by tuto formu zinku měli preferovat.

Pokud se rozhodnete zinek suplementovat, ideální je užívání doplňku stravy mezi jídly. Obecně se nedoporučuje užívat zinek (pokud se jedná o jinou než chelátovou formu) spolu s doplňky s obsahem vápníku a železa. Mohlo by totiž dojít ke zhoršené absorpci. 

Obecně se dá říci, že existují lépe a hůře vstřebatelné formy zinku. Mezi lépe vstřebatelné formy se řadí chelát, citrát, glukonát a lipozomulní forma. Mezi hůře vstřebatelné oxid a sulfát.

Zinek ve stravě

Zdroj zinku nalezneme v potravinách živočišného i rostlinného původu. Z produktů živočišného původu však dochází k lepší absorpci zinku. Tento stopový prvek nalezneme v hovězím, vepřovém, krůtím a kuřecím mase, v rybách a ve vejcích. Velmi bohatým zdrojem jsou ústřice. Z rostlinného světa nalezneme zinek v luštěninách, rýži, fazolích, houbách, zelenině, oříškách, semínkách i v kakau. 

Pokud trpíte příznaky nedostatku zinku, zaměřte se na kvalitní a pestrou stravu a vyhledejte si kvalitní suplementy. Rozhodně absenci zinku ve svém organismu nepodceňujte. Se suplementací zinku můžete začít kdykoliv. Před začátkem podzimu (obdobím začínajících nachlazení), je každé povzbuzení imunity přínosem.

Článek napsala Jana Kašparová

Další články

Serotonin: Rozluštěte tajemství duševní pohody

Serotonin: Rozluštěte tajemství duševní pohody

Skoncujte se špatnou náladouSerotonin je chemická sloučenina a neurotransmiter, který hraje klíčovou roli v centrálním nervovém systému a má významný vliv na náš emocionální stav. Můžeme si ho představit jako posla v našem mozku, který komunikuje a přenáší signály. Je...

číst více

Kontakt

info@vonofit.cz

Padera Gym

V Lužích 818/23,
142 00 Praha-Libuš