ZINEK a jeho role v organismu

Zinek je klíčovým prvkem pro optimální fungování lidského těla. Má zásadní úlohu v řadě důležitých funkcí, zahrnující tvorbu testosteronu a správnou funkci imunitního systému. Přispívá na kvalitě naší pleti, vlasů, kostí a nehtů. Tento minerál je také nezbytný pro svalový růst a rozvoj těla, neboť aktivně podporuje buněčný růst a dělení. 

zinc

Lidské tělo nedokáže zinek samo produkovat ani ukládat. Přijímáme ho stravou nebo pomocí suplementů. Vstřebává se především v tenkém střevě. Uvnitř buněk se váže na proteiny a podporuje jejich strukturu a funkci. Až 10 % bílkovin potřebuje zinek pro svou správnou funkci. Bohužel, navzdory svým benefitům bývá často opomíjený

V článku se podíváme na to, proč je zinek pro naše tělo nezbytný a jak poznat, kdy nám chybí.

Co zinek v našem těle dokáže?

 • Zvyšuje testosteron
 • Podporuje imunitu
 • Podporuje hormonální nerovnováhu
 • Podporuje enzymatické reakce
 • Zlepšuje kondici zraku
 • Pomáhá hojit rány
 • Je důležitý pro pevnost kostí
 • Snižuje hladinu cukru v krvi
 • Zvyšuje plodnost a potenci
 • Podporuje metabolismus
 • Zodpovídá za genovou expresi
 • Má vliv na správný růst a vývoj
 • Přispívá ke zdraví vlasů, nehtů a kůže
 • Zmírňuje menstruační bolesti

Tento stopový minerál najdeme prakticky ve všech buňkách. Stopové prvky potřebuje organismus v malém množství ke své správné funkci. Je důležitý pro vnímání chutě a vůně. Využívá se při léčbě akné, ekzémů a jiných kožních onemocnění. Až 5 % zinku se nachází v lidské kůži. Zinek dokáže obnovit hladinu proteinů, které se podílejí na opravě DNA a imunitních funkcích.

Tajemství zdravých vlasů, nehtů a pokožky

Aby byla v těle zajištěna správná funkce kolagenu (který podporuje zdravou strukturu pokožky i svalové tkáně), je přítomnost zinku v těle nezbytná. Lidské tělo tento stopový prvek potřebuje pro enzymy, které kolagen produkují. Zinek podporuje správnou funkci a obnovu vlasových folikulů. Zmírňuje projevy stárnutí pleti, protože snižuje rychlost rozpadu kolagenu.

Zlepšuje kondici vlasů

Zinek nalezneme přímo v našich očích, jeho nedostatek se může projevit noční slepotou. Hraje totiž důležitou roli při tvorbě vizuálních pigmentů v sítnici. Podporuje metabolismus vitamínu A, kterému umožňuje cestovat z jater do sítnice za vzniku melaninu. Ten chrání oko před UV zářením.

Podporuje tvorbu buněk

Nedostatek zinku může vést k vyšší náchylnosti ke zlomeninám, protože zapříčiňuje nedostatečnou kalcifikaci. Při dostatečném množství minerálu v těle zabraňuje nadměrnému rozpadu kostní tkáně a podporuje tvorbu nových buněk.

Pomáhá hojit kožní poranění

Zinek také slouží k ošetření pleti a můžeme ho nalézt i ve složení opalovacích přípravků. Používá se při léčbě popálenin, ekzémů nebo akné. Eliminuje svědění, zklidňuje a umožňuje pokožce se léčit. Chrání pokožku před negativními vlivy UV záření.

Podporuje tvorbu testosteronu

Tvorba a hladina testosteronu úzce souvisí právě se zinkem. Ten má vliv na přeměnu látek (např. cholesterolu), díky kterým se testosteron tvoří. Hormon testosteron je důležitý pro mužské sexuální zdraví, plodnost, libido a další. Mimo jiné je velmi důležitý pro tvorbu svalové hmoty, silných kostí a pálení podkožního tuku. 

Zmírňuje bolest při menstruaci

Klíčový význam má zinek také pro ženy, a to nejen v oblasti reprodukčního zdraví. Tento stopový prvek ovlivňuje produkci a uvolňování vajíček a je zároveň nezbytný pro tvorbu reprodukčních hormonů, včetně estrogenu a progesteronu. Progesteron, hormon produkovaný vaječníky, má klíčovou úlohu při regulaci menstruačního cyklu a bývá důležitý v raných stádiích těhotenství. Nedostatek zinku může pro ženy představovat různé rizikové faktory, včetně nepravidelné menstruace, náladových výkyvů, předčasné menopauzy, a dokonce i potíží s plodností. Zinek také pomáhá zmírňovat menstruační bolesti, podporuje pravidelný menstruační cyklus a hraje klíčovou roli v udržení rovnováhy ženských hormonů.

zinc-food

Jak poznáme nedostatečné množství zinku v organismu?

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že téměř třetina celosvětové populace je ohrožena nedostatečným množstvím zinku v těle. Hlavním důvodem pro tuto situaci je nedostatečný přísun tohoto minerálu z potravy nebo problémy s jeho absorpcí v organismu. 

Nedostatkem zinku mohou nejčastěji trpět osoby s gastrointestinálními problémy nebo s chronickými onemocněními ledvin a jater, vegetariáni, vegani, těhotné a kojící ženy, osoby trpící poruchami příjmu potravy a nadměrně konzumující alkohol.

Příznaky nedostatku tohoto minerálu mohou být velmi nepříjemné. Patří k nim časté nemoci (nachlazení), suchá pleť a tvorba akné, pomalé hojení ran, průjem, zhoršený zrak, nedostatek energie, vypadávání vlasů, nechutenství (nebo naopak zvýšená chuť k jídlu) i neplodnost. S jistotou vám nedostatek minerálů potvrdí lékař z krevních testů. Příznaky je však určitě dobré znát. Pokud trpíte uvedenými potížemi, je vhodné suplementaci zinku nebo především zaměření na příjem zinku ze stravy vyzkoušet.

Článek napsala Jana Kašparová

Další články

Serotonin: Rozluštěte tajemství duševní pohody

Serotonin: Rozluštěte tajemství duševní pohody

Skoncujte se špatnou náladouSerotonin je chemická sloučenina a neurotransmiter, který hraje klíčovou roli v centrálním nervovém systému a má významný vliv na náš emocionální stav. Můžeme si ho představit jako posla v našem mozku, který komunikuje a přenáší signály. Je...

číst více
Magický nápoj Kombucha

Magický nápoj Kombucha

Dokážete se zbavit úzkosti pomocí biomechaniky? Tím, že zlepšíte svou neverbální komunikaci, můžete své tělo udělat odolnějším na stres…

číst více

Kontakt

info@vonofit.cz

@vonofit.cz

Praha 4 - Libuš