Zinek je klíčovým prvkem pro optimální fungování lidského těla. Má zásadní úlohu v řadě důležitých funkcí, zahrnující tvorbu testosteronu a správnou funkci imunitního systému. Přispívá na kvalitě naší pleti, vlasů, kostí a nehtů. Tento minerál je také nezbytný pro svalový růst a rozvoj těla, neboť aktivně podporuje buněčný růst a dělení.
Lidské tělo nedokáže zinek samo produkovat ani ukládat. Přijímáme ho stravou nebo pomocí suplementů. Vstřebává se především v tenkém střevě. Uvnitř buněk se váže na proteiny a podporuje jejich strukturu a funkci. Až 10 % bílkovin potřebuje zinek pro svou správnou funkci. Bohužel, navzdory svým benefitům bývá často opomíjený.
V článku se podíváme na to, proč je zinek pro naše tělo nezbytný a jak poznat, kdy nám chybí.
Co zinek v našem těle dokáže?
- Zvyšuje testosteron
- Podporuje imunitu
- Podporuje hormonální nerovnováhu
- Podporuje enzymatické reakce
- Zlepšuje kondici zraku
- Pomáhá hojit rány
- Je důležitý pro pevnost kostí
- Snižuje hladinu cukru v krvi
- Zvyšuje plodnost a potenci
- Podporuje metabolismus
- Zodpovídá za genovou expresi
- Má vliv na správný růst a vývoj
- Přispívá ke zdraví vlasů, nehtů a kůže
- Zmírňuje menstruační bolesti
Tento stopový minerál najdeme prakticky ve všech buňkách. Stopové prvky potřebuje organismus v malém množství ke své správné funkci. Je důležitý pro vnímání chutě a vůně. Využívá se při léčbě akné, ekzémů a jiných kožních onemocnění. Až 5 % zinku se nachází v lidské kůži. Zinek dokáže obnovit hladinu proteinů, které se podílejí na opravě DNA a imunitních funkcích.
Tajemství zdravých vlasů, nehtů a pokožky
Aby byla v těle zajištěna správná funkce kolagenu (který podporuje zdravou strukturu pokožky i svalové tkáně), je přítomnost zinku v těle nezbytná. Lidské tělo tento stopový prvek potřebuje pro enzymy, které kolagen produkují. Zinek podporuje správnou funkci a obnovu vlasových folikulů. Zmírňuje projevy stárnutí pleti, protože snižuje rychlost rozpadu kolagenu.
Zlepšuje kondici vlasů
Zinek nalezneme přímo v našich očích, jeho nedostatek se může projevit noční slepotou. Hraje totiž důležitou roli při tvorbě vizuálních pigmentů v sítnici. Podporuje metabolismus vitamínu A, kterému umožňuje cestovat z jater do sítnice za vzniku melaninu. Ten chrání oko před UV zářením.
Podporuje tvorbu buněk
Nedostatek zinku může vést k vyšší náchylnosti ke zlomeninám, protože zapříčiňuje nedostatečnou kalcifikaci. Při dostatečném množství minerálu v těle zabraňuje nadměrnému rozpadu kostní tkáně a podporuje tvorbu nových buněk.
Pomáhá hojit kožní poranění
Zinek také slouží k ošetření pleti a můžeme ho nalézt i ve složení opalovacích přípravků. Používá se při léčbě popálenin, ekzémů nebo akné. Eliminuje svědění, zklidňuje a umožňuje pokožce se léčit. Chrání pokožku před negativními vlivy UV záření.
Podporuje tvorbu testosteronu
Tvorba a hladina testosteronu úzce souvisí právě se zinkem. Ten má vliv na přeměnu látek (např. cholesterolu), díky kterým se testosteron tvoří. Hormon testosteron je důležitý pro mužské sexuální zdraví, plodnost, libido a další. Mimo jiné je velmi důležitý pro tvorbu svalové hmoty, silných kostí a pálení podkožního tuku.
Zmírňuje bolest při menstruaci
Klíčový význam má zinek také pro ženy, a to nejen v oblasti reprodukčního zdraví. Tento stopový prvek ovlivňuje produkci a uvolňování vajíček a je zároveň nezbytný pro tvorbu reprodukčních hormonů, včetně estrogenu a progesteronu. Progesteron, hormon produkovaný vaječníky, má klíčovou úlohu při regulaci menstruačního cyklu a bývá důležitý v raných stádiích těhotenství. Nedostatek zinku může pro ženy představovat různé rizikové faktory, včetně nepravidelné menstruace, náladových výkyvů, předčasné menopauzy, a dokonce i potíží s plodností. Zinek také pomáhá zmírňovat menstruační bolesti, podporuje pravidelný menstruační cyklus a hraje klíčovou roli v udržení rovnováhy ženských hormonů.
Jak poznáme nedostatečné množství zinku v organismu?
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že téměř třetina celosvětové populace je ohrožena nedostatečným množstvím zinku v těle. Hlavním důvodem pro tuto situaci je nedostatečný přísun tohoto minerálu z potravy nebo problémy s jeho absorpcí v organismu.
Nedostatkem zinku mohou nejčastěji trpět osoby s gastrointestinálními problémy nebo s chronickými onemocněními ledvin a jater, vegetariáni, vegani, těhotné a kojící ženy, osoby trpící poruchami příjmu potravy a nadměrně konzumující alkohol.
Příznaky nedostatku tohoto minerálu mohou být velmi nepříjemné. Patří k nim časté nemoci (nachlazení), suchá pleť a tvorba akné, pomalé hojení ran, průjem, zhoršený zrak, nedostatek energie, vypadávání vlasů, nechutenství (nebo naopak zvýšená chuť k jídlu) i neplodnost. S jistotou vám nedostatek minerálů potvrdí lékař z krevních testů. Příznaky je však určitě dobré znát. Pokud trpíte uvedenými potížemi, je vhodné suplementaci zinku – nebo především zaměření na příjem zinku ze stravy – vyzkoušet.
Článek napsala Jana Kašparová