Trénujete v souladu se svým tělesným typem?

Co to je somatotyp?

Somatotypem popisujeme vnější tvar lidského těla. Je vyjádřením morfologické struktury a vzájemného poměru tělesných složek. Somatotypologická metoda umožňuje posoudit variabilitu různých typů (např. sportovce). Prostřednictvím somatotypu je možné zařadit individuálních jedinců nebo skupiny lidí do konkrétních stanovených kategorií. Somatotyp je podmíněn geneticky (až na 80%), prostředím, intenzivním sportovním tréninkem, striktním stravováním a důkladným přístupem ke svému životnímu stylu. Určité nedostatky každého tělesného typu se dají eliminovat.

mezomorf-ektomorf-endomorf-somatotypy-telesne-typy

Ektomorf

Ektomorfní typy se vyznačují špatnou regenerační schopností. Disponují rychlým metabolismem. Mají největší problém s přibíráním svalové hmoty.

To, že jste ektomorf, ale neznamená, že jste odsouzeni k tomu, abyste byli slabí a hubení. Stále můžete být pozoruhodně silní a můžete být úplně stejně fit a zdraví jako někdo, kdo vypadá větší a svalnatější. Ale pokud chcete přibrat na váze, raději se připravte na to, že budete jíst tak, jak jste ještě nikdy nejedli.

ektomorf-somatotyp-telesny-typ

Mezomorf

Mezomorf je charakteristický relativní robustností muskulárního svalového systému. Mezomorfní typy se vyznačují dobrými kondičními a regeneračními schopnostmi. Mívají široká ramena a úzký pas.

Zkrátka, pokud jste mezomorf, máte přirozenou tendenci být fit a relativně svalnatý. Znamená to, že nic nemusíte dělat, jíst co se vám zalíbí a navždy vám to projde? Rozhodně ne.

Měli byste stále dobře jíst a trénovat podle svého tělesného typu, ale určitě máte jisté výhody, co se týče získávání svalové hmoty a spalování tuků.

mezomorf-somatotyp-telesny-typ

Endomorf

Má pomalý metabolismus, proto má tendenci snadno přibírat na váze a problémy ji shodit. Jejich postava je o něco širší než u ektomorfů nebo mezomorfů, s tlustým hrudním košem, širokými boky a kratšími končetinami. Má sklon k rychlému zvětšování obsahu tělesného tuku, ale i k rychlému zvětšování svalové hmoty.

To rozhodně neznamená, že by byl endomorf nějak méně zdravý. Mohou mít ve skutečnosti výhody během silového tréninku díky jejich dodatečné svalové hmotě.

endomorf-somatotyp-telesny-typ

Víte jaký je váš tělesný typ?

Článek napsal VONOFIT

Další články

Trénuješ dřep? Pak bys měl vědět tohle…

Trénuješ dřep? Pak bys měl vědět tohle…

Dřep – ikona silového tréninku, symbol tvrdé práce a „funkční síly“. Ale co když není tak univerzálně prospěšný, jak se traduje? Co když se právě tento cvik podílí na zraněních, bolestích zad nebo zpomaleném pohybovém rozvoji? V dnešním článku se podíváme na to, proč...

číst více
Mrtvý tah – král silového tréninku?

Mrtvý tah – král silového tréninku?

Mrtvý tah patří mezi nejzákladnější silové cviky a je často označován za krále mezi cviky na budování síly. Jeho hlavní přínos spočívá v posilování zadního svalového řetězce (posterior chain) a zvýšení celkové síly. Tento cvik je běžně zařazován do tréninkových...

číst více
Jarní detoxikace a obnova těla a mysli

Jarní detoxikace a obnova těla a mysli

Význam detoxikace v jarním obdobíPo zimním období se organismus potýká s kumulací metabolických odpadů, sníženou vitalitou a oslabenou imunitní odpovědí. Jarní detoxikace představuje přirozený způsob, jak optimalizovat homeostatické funkce těla a podpořit regeneraci...

číst více
Terapie červeným světlem: Průvodce pro začátečníky

Terapie červeným světlem: Průvodce pro začátečníky

Bolesti svalů, špatná kvalita spánku, pomalé hojení ran... Tyto problémy trápí mnoho z nás. Terapie červeným světlem nabízí řešení podložené vědeckými výzkumy. NASA původně vyvinula tuto metodu a dnes ji využívají tisíce lidí pro zlepšení zdraví a regeneraci těla....

číst více

Kontakt

info@vonofit.cz

Padera Gym

V Lužích 818/23,
142 00 Praha-Libuš