Co to je fascie?
Fascie je tenký obal pojivové tkáně, který obklopuje a drží každý orgán, cévu, kost, nervové vlákno a sval na místě. Fascie má nervy, které ji činí téměř stejně citlivou jako kůži, a když je ve stresu, tak se zpevní.
Ačkoli fascie vypadá jako jeden list tkáně, je ve skutečnosti tvořena několika vrstvami s tzv. hyaluronan kapalinou mezi . Je navržena tak, aby se při pohybu natahovala. Ale jsou určité příčiny, které způsobují, že fascie houstne a stává se lepkavou. Když vyschne a stáhne se kolem svalů, může omezit pohyblivost a způsobit vznik bolestivých uzlů.
Svalová bolest a ztuhlost související s fascií
Zdravá fascie je hladká, kluzká a pružná. Faktory, které způsobují, že se fascie stává lepkavou a zvrásní (tzv. adheze) patří:
-
- Životní styl s omezenou fyzickou aktivitou (příliš málo každodenního pohybu)
- Opakovaný pohyb, který přetěžuje jednu část těla (asymetrie)
- Trauma, jako je operace nebo zranění
- Dehydratace: fascie je tvořena až ze 70% vodou
Adheze fascií
U některých lidí se adheze může časem zhoršit, což způsobuje, že fascie stlačuje a zkrucuje svaly, které obklopuje. To může mít za následek tvrdé, citlivé uzlíky ve svalech, tzv. spoušťové body (trigger pointy). Syndrom myofasciální bolesti je stav, kdy tyto spouštěcí body způsobují bolest:
-
- Během pohybu
- Při působení tlaku
- Ve zdánlivě nesouvisejících částech těla (odkazovaná bolest)
Jak udržet fascii pružnou?
Udržování zdravé fascie má mnoho výhod. Budete se snadněji pohybovat, budete mít lepší rozsah pohybu a budete pociťovat méně bolesti. Věci, které můžete udělat, abyste předešli problémům s fascií, zahrnují:
-
- Více pohybu: Kromě konzistentního, ale rozmanitého cvičení je důležité být aktivní po celý den. Pracujete u stolu? Každou hodinu si udělejte alespoň dvouminutovou přestávku, abyste vstali a rozhýbali se a rozproudili krev, což pomáhá fascii zachovat pružnost.
- Hydratace: Fascie se skládá ze 70% z vody. Aby byla zdravá a pružná, je důležité se udržovat dostatečně hydratovaný/á.
- Správné držení těla: Hrbení se při sezení nebo u telefonu či špatný styl chůze může způsobit stažení fascie. Snažte se udržovat dobré držení těla při sezení nebo stání a zdokonalte svoji chůzi.
Způsoby, jak zmírnit bolest fascií
Existují různé strategie, které pracují na uvolnění bolestivých uzlů, jako například:
- Terapie teplem: Na postižené místo naneste ohřívací podložku, dopřejte si saunu nebo použijte infračervené světlo.
- Masážní pomůcky: Vyzkoušejte tvrdý hladký pěnový válec (foam roller), lakrosový míček, medicimbal nebo theracane.
- Masáže: Naplánujte si více terapeutických masáží se zkušeným terapeutem, který dokáže najít a vyvinout tlak na uvolnění uzlů.
- Akupunktura: Zavedení akupunkturních jehel do spouštěcích bodů může způsobit uvolnění napjatých tkáňových vláken.
Léčba fascií často vyžaduje použití více než jedné terapie. Léčebný plán může zahrnovat kombinaci věcí, jako jsou: tepelná terapie, protizánětlivá dieta a uvolnění myofasciálního systému pomocí masážních pomůcek (myofascial release).
Článek napsal VONOFIT